Poradniki

Jak kupić telefon Xiaomi na AliExpress?

Poradnik jak kupić telefon Xiaomi na AliExpress
Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

W poprzednich wpisach opisaliśmy jak kupować produkty na AliExpress (LINK). Teraz, mając już wiedzę jak kupować, zajmiemy się tematem bardzo popularnym – Jak kupić telefon Xiaomi (zobacz Xiaomi Redmi 6A) na Aliexpress? Czy trzeba zapłacić podatek VAT i cło kupując na AliExpress? Czy otrzymamy gwarancję? Jak sprawdzić czy telefon ma polskie oprogramowanie?

Jak kupić Xiaomi bez VAT? Czy zapłacę cło?

W momencie pisania tego bloga, w Polsce zaostrzane są przepisy dotyczące „chińskiego eldorado”. Ministerstwo Finansów planuje podjęcie działań mających na celu uszczelnienie ściąganie podatku VAT z towarów zakupionych w Chinach. W sieci można znaleźć wiele poradników jak uniknąć zapłaty podatku, jednakże wiele z nich jest już nieaktualnych. Kupując na AliExpress nie płacimy podatku VAT w momencie płatności za zakupy, jednak możemy otrzymać wezwanie do jego zapłaty, jeżeli nasza paczka zostanie poddana kontroli przez stronę polską. W rzeczywistości jednak takie sytuacje zdarzają się rzadko, skala zakupów jest zbyt duża, aby skontrolować wszystko.

Co do cła, sytuacja jest prosta. Jak opisaliśmy w artykule (LINK) stawka opłat celnych dla telefonów komórkowych podczas importu z Chin do Unii Europejskiej wynosi 0%. Xiaomi kupimy więc bez cła.

Global Version Xiaomi Redmi 6A 2GB 16GB Quad Core 13MP Camera AI – LINK DO OFERTY NA ALIEXPRESS (LINK)!!

 

 

Gwarancja na Xiaomi – czy kupując z AliExpress dostanę gwarancję ?

Tak, na telefony oraz tablety kupowane u chińskiego sprzedawcy otrzymamy gwarancję. Gwarancję producenta (w Chinach to 12 miesięcy), która przyznawana jest zawsze, oraz gwarancję sklepu. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak reklamować wadliwy produkt kupiony na AliExpress oraz jak działa gwarancja na AliExpress, zachęcamy do przeczytania tego wpisu (LINK). W skrócie, wprowadzona ostatnio darmowa gwarancja sklepu obsługiwana przez Allianz Global Assistance jest nam przydzielana na okres 12 miesięcy i obowiązuje w Hiszpanii, Francji, Polsce, Niemiec, Belgii, Włoszech i Holandii. Cytując oficjalną informację:

Roczna gwarancja udzielana przez Allianz Global Assistance. Jeśli telefon lub tablet przestana funkcjonować z powodu wady fabrycznej, pomożemy Ci szybko naprawić lub wymienić urządzenie. Ta usługa jest świadczona przez sprzedawcę i prowadzona jest w języku polskim.”

Kupując telefon na AliExpress, należy sprawdzić, czy na pewno jest ona uwzględniona:

Xiaomi aliexpress gwarancja
Gwarancja sklepu przy zakupie telefonu Xiaomi na AliExpress

Gwarancja sklepu jest darmowa i o tyle wygodniejsza, że nie musimy wysyłać telefonu aż do Chin, co byłoby konieczne, gdyby obowiązywała nas tylko gwarancja producenta.

LTE B20 w Xiaomi

Ważną kwestią jest sprawdzenie, czy kupowany przez nas telefon obsługuje pasmo LTE B20. Co to jest LTE B20?

Jest to pasmo niskich częstotliwości, zapewniające zasięg na obszarach pozamiejskich, słabo zurbanizowanych. W Polsce operatorzy korzystają z kilku pasm LTE: B1 (TDD2100) ,B3 (TDD1800), B7 (TDD2600), B20 (TDD800), B38 (FDD2600). Z uwagi na fakt, że w Chinach używane pasma LTE różnią się w stosunku do polskich, większość Chińskich smartphonów nie obsługuje LTE B20 w paśmie 800MHz. Żeby zatem nie odczuwać w Polsce problemu z zasięgiem LTE, należy upewnić się, że w specyfikacji znajdują się też polskie:

  • B1 (TDD2100)
  • B3 (TDD1800)
  • B7 (TDD2600)
  • B20 (TDD800)
  • B38 (FDD2600)

Czasem producent rozdziela standardy LTE na FDD (Frequency Division Duplex) oraz TDD (Time Division Duplex). Różnią się one sposobem realizacji transmisji danych. Nie ma to dla nas większego znaczenia.

Xiaomi pasmo LTE
Xiaomi pasmo LTE

Polski język w Xiaomi

Jeżeli chcemy uniknąć niespodzianki w postaci braku polskiego menu, musimy upewnić się, że kupujemy dystrybucję Global, a nie China. Różnic pomiędzy nimi jest sporo, jednak najważniejsza dla nas to polski język oprogramowania dostępny w wersji Global. Informacja o wersji jest umieszczana wszędzie gdzie się da: na zdjęciu, w opisie, w tytule. Jeżeli nie zauważymy nigdzie napisu Global Version oznacza to, że lepiej przejść do innej oferty, aby nie rozczarować się przy pierwszym włączeniu telefonu 🙂

To chyba tyle z najważniejszych kwestii. Kupowanie na AliExpress jest proste i przyjemne, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić trochę $$$ . Jeżeli macie pytania związane z zakupem telefonu Xiaomi na AliExpress dajcie znać, chętnie pomożemy.

 

Zobacz też:

Kiedy musimy zapłacić CŁO i podatek VAT na AliExpress?

Jak założyć konto na AliExpress

Napisz komentarz