Poradniki

Cło i podatek VAT podczas zakupów na AliExpress

AliExpress VAT i cło
Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Cło i podatek VAT

Zakupy w Internecie pozwalają oszczędzić czas i pieniądze. Najlepszym tego przykładem jest serwis AliExpress. Decydując się na zakupy w Ali i innych serwisach, które oferują towary spoza granic Unii Europejskiej powinniśmy  znać zasady opłat cła oraz podatku VAT – robiąc zakupy w Chinach stajemy się importerami towaru.

Zakupy na AliExpress a podatek VAT.

Wszystkie zakupione towary pochodzące spoza granic UE  podlegają opodatkowaniu VAT, zwykle w wysokości 23%. W rzeczywistości kupując przedmioty na AliExpress jest bardzo mało prawdopodobne, że będziemy musieli zapłacić podatek VAT.

  • Prawo Unii Europejskiej

W witrynach internetowych dotyczących zakupów w  Chinach można bardzo często znaleźć informacje o granicznych kwotach opodatkowania VAT wg UE (art. 51 ust. 1 (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.))

Podsumowując najważniejsze informacje:

I próg – jeżeli łączna wartość przesyłki nie przekracza równowartości 22 euro, osoba zamawiająca jest całkowicie zwolniona z podatku VAT.

II próg – jeżeli łączna wartość przesyłki nie przekracza równowartości 45 euro  i zostanie oznaczona jako prezent, również jest całkowicie zwolniona z podatku VAT.

  • Prawo Rzeczpospolitej Polskiej

Według Ministerstwa Finansów podane powyżej zwolnienia nie dotyczą przedmiotów nabywanych w ramach zamówienia wysyłkowego – czyli wtedy gdy dokonujemy zakupu przez Internet, bez odwiedzenia siedziby firmy oraz przesyłka jest dostarczana przez kuriera lub pocztę. Polskie prawo w tym zakresie jest bardziej restrykcyjne od prawa UE, służyć ma to ochronie rynku wewnętrznego.

  • Rzeczywistość

Ministerstwo Finansów pomimo komunikatów  nie ruszyło jeszcze z ofensywą przeciwko klientom serwisów takich jak AliExpress. Zgodnie z komunikatem opodatkowanie VAT mogłoby zostać zautomatyzowane i dotyczyć wszystkich paczek, w rzeczywistości jest jednak inaczej. Przedstawione wcześniej progi zwalniające pozwalają na uniknięcie opodatkowania, co więcej kontrole paczek o większej wartości przeprowadzane są wyrywkowo i są bardzo rzadkie.

Ministerstwo zapowiada jednak działania mające na celu uszczelnienie systemu VAT, dlatego nie powinniśmy czekać z zakupami na AliExpress lecz korzystać z niskich cen i atrakcyjnych produktów.

Zakupy na AliExpress a opłaty celne.

Drugą i ostatnią opłatą, która jest związana ze sprowadzaniem towarów spoza granic UE jest cło. Stawki cła są zależne od rodzaju produktu, zwykle zawierają się w przedziale 3-8%, część towarów posiada zerową stawkę. Najważniejszą informacją jest fakt zwolnienia z należności celnych jeżeli łączna wartość przesyłki nie przekracza równowartości 150 euro. Jeżeli wartość przesyłki przekroczy wspomnianą wartość, może się zdarzyć, że otrzymamy powiadomienie o konieczności zapłaty cła.

Obserwując wypowiedzi użytkowników AliExpress, można zauważyć, że opłaty celne nadawane są rzadko, wynika to z faktu, że nie wszystkie paczki sprawdzane są przez urzędy celne.

Co jeśli otrzymamy powiadomienie o konieczności zapłaty podatku VAT i/lub cła?

W przypadku gdy wartość produktów będzie większa oraz okażemy się strasznymi pechowcami, możemy zostać poinformowani o nałożeniu podatku VAT i/lub cła. Wiadomość ta zostanie przekazana listownie. W takiej sytuacji powinniśmy dostarczyć wymagane dokumenty:

  • Potwierdzanie wartości przesyłki – zrzut ekranu bądź wydruk witryny, w której widnieje wartość przedmiotu.
  • Potwierdzenie transakcji zakupu – paragon, faktura, lub potwierdzenie przelewu z konta bankowego
  • Formularz, który został dołączony do pisma.

Dokument można dostarczyć drogą elektroniczną lub osobiście udać się do wskazanego Urzędu Celnego. Rozpatrzenie przypadku może potrwać kilka dni, wynik postępowania można poznać kontaktując się telefonicznie. W przypadku zwolnienia z opłaty przedmiot zostanie wysłany. Jeśli opłata nie została anulowana pozostają dwie drogi do wyboru: opłata podatku przy odbiorze przesyłki, bądź odmowa i rezygnacja z przedmiotu.

Zobacz też:

Wyszukiwanie stawek cła – instrukcja krok po kroku

Napisz komentarz