Poradniki

Stawki opłat celnych przy zakupach na AliExpress

Stawki opłat celny przy zakupach z AliExpress - instrukcja krok po kroku jak oszacować cło na dany produkt
Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

System TARIC i ISZTAR – opłaty celne

W kolejnej części poradnika zostanie pokazany sposób wyszukiwania jakie stawki opłat celnych przypadają na poszczególne produkty podczas importu towarów z krajów leżących poza Unią Europejską. Kupując produkty w serwisie AliExpress może zostać naliczone cło (produkt o wartości powyżej 150 euro), przed zakupem powinniśmy sprawdzić jakie stawki cła obowiązuj w danej kategorii produktów.

Do wyszukiwania zostanie wykorzystany system TARIC, który zawiera stawki ustalane przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej. Do wyszukiwania stawek cła obowiązujących w Polsce można również wykorzystać System Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR, jednak jest on mniej przejrzysty.

System TARIC – link

Wyszukiwanie stawek cła przy pomocy systemu TARIC

Na poniższym obrazku przedstawiono stronę startową systemu TARIC, w czerwonym polu należy wpisać kod towaru, w polu zielonym kraj pochodzenia. W celu uzyskania kodu towaru klikamy pole zaznaczone na fioletowo.

System TARIC - narzędzie pozwalające oszacować cło na towary z poza UE
System TARIC służący do wyszukiwania stawek cła dla różnych typów towarów i kraju pochodzenia

Po odświeżeniu strony pod niebieskim polem wyświetli się lista z sekcjami towarów. Jest ich łącznie 21 i reprezentują różne typy towarów.

System TARIC - sekcje towarów
System TARIC – sekcje towarów

Kolejnym krokiem jest wybór interesującej nas sekcji, załóżmy, że chcemy kupić smartfon XIAOMI, w takim wypadku szukamy sekcji związanej z elektroniką.

System TARIC - sekcja z urządzeniami elektronicznymi


System TARIC - sekcja z urządzeniami elektronicznymi
System TARIC – sekcja z urządzeniami elektronicznymi

Numer sekcji  obejmującej sprzęt elektryczny  to XVI. Idąc dalej wybieramy interesujący nas dział – 85 oraz szukamy kolejnej kategorii. Telefony komórkowe znajdują się w podziale 8517, klikamy na niego i przechodzimy dalej. Otwierają się kolejne opcje do wyboru, klikamy kolejno na te zaznaczone na zielono.


Po wybraniu najgłębszej kategorii system przenosi nas na stronę startową i automatycznie wpisuje kod towaru w odpowiednie pole.

System TARIC- wybór kraju pochodzenia towaru
System TARIC- wybór kraju pochodzenia towaru

Ostatnim krokiem jest wybór kraju pochodzenia, jeśli kupujemy w AliExpress wybieramy Chiny i klikamy przycisk „Wyszukiwanie środków”. System wyświetla szczegóły dotyczące wybranego produktu.

System TARIC - szczegóły towaru, stawki opłat celnych
System TARIC – szczegóły towaru, stawki opłat celnych

Stawka opłat celnych dla telefonów komórkowych podczas importu z Chin do Unii Europejskiej wynosi 0%. Jeśli chcemy kupić telefon XIAOMI nie musimy się martwić, że zostanie naliczone cło.

Stawki opłat celnych – podsumowanie

W dzisiejszym artykule została przedstawiona instrukcja wyszukiwanie stawek opłat celnych przy zakupach w serwisie AliExpress. Wyszukiwanie stawek dla innych produktów należy prowadzić w analogiczny sposób. Jeśli napotkacie problemy z wyborem odpowiednich sekcji dajcie znać w komentarzu, a my na na pewno pomożemy!

Zobacz też:

Kiedy musimy zapłacić cło i podatek VAT przy zakupach na AliExpress?

Napisz komentarz